Vilistlane Kristjan Karu

IT-valdkonna vilistlase Kristjan Karu lugu.

Mida meenutad Kehtna KHK-st enim?

Nii erialaselt kui ka sotsiaalses mõttes toimus pidev iseseisev areng. Kehtna KHK-s veedetud aeg on olnud päris sündmusrikas ning juhtinud mind sinna, kus ma praegu olen.

Kui keeruline-lihtne on vahetult pärast kooli lõpetamist leida erialane töö? Millega peaks siinkohal arvestama?

Tööd leida pärast kooli oli võrdlemisi raske – tööandja ootab arvestatavat kogemuste pagasit, kuid mul oli see tol hetkel minimaalne. Mina liikusin edasi ITK-sse (Infotehnoloogia Kolledži) ja tööturule jõudsin alles mõne aasta pärast. Kehtna aegadel oli võimalik siiski kontakte koguda ja käia praktikal firmas, kus õnnestus ka tänu headele suhetele jalg ukse vahele saada. Kindlasti tuleks lisaks erinevatel konkursitele oma  CV saatmisele minna ka nt töövarjuks või käia ettevõtetes koha peal ennast pakkumas. Samuti tuleb jälgida, millist infot võib ettevõte sinu kohta sotsiaalmeediast leida. Praegu on võimalus saada tööle ka tänu järjekindlusele ja suurtele ambitsioonidele IT vallas, samuti kindlustavad töökoha elementaarne viisakus, hea suhtlemisoskus ja meeskonnatöövalmidus.

Mida peaksid tänased õppijad IT-valdkonnas õppides kindlasti silmas pidama, teadma, millega arvestama? Ehk millist nõu annaksid tänasele õppijale.

Tuleks leida aega tutvuda praeguse tehnoloogilise maailmapildiga ning vabal ajal iseseisvalt katsetada ja oma teadmiseid arendada. Tänapäeva kiires maailmas on vaja kohaneda nii uute tehnoloogiate kui ka sotsiaalsete aspektidega. Maailm liigub suuresti mikroteenuste, pilveplatvormide ja automatiseerimise suunas, kus palju on koodipõhine ning arendajad on üheaegselt nii arhitektid kui ka administraatorid. Tuleb olla paindlik ning osata näha suurt pilti, kuidas erinevad aspektid kokku sobivad ja koos toimivad.

Milline on olnud Sinu karjäär?

Alustasin Elionis (praegune Telia) tehniku praktikandina ning nüüdseks on minust saanud tarneinsener Riigi Infosüsteemi Ametis. Praeguseks olen töötanud kolmes erinevas asutuses nii era- kui ka riigisektoris.  Olen saanud end oma karjääri jooksul proovile panna ning olen kogenud nii paremaid kui ka raskemaid aegu. Kõik need kogemused on mind professionaalses plaanis kasvatanud, muutnud mind kohanemisvõimelisemaks, õpetanud teistega arvestama ja detailidele tähelepanu pöörama.

Alatihti räägitakse, et IT-valdkonnas töömaht ainult kasvab ja palgad kõrged. Kas reaalsuses ka on nii ja kas ettevõtted on valmis maksma noorele töötajale? 

Tööandja on kindlasti nõus maksma, kui on suur vajadus tööjõu järele, aga seda ainult juhul, kui oskad enda väärtust tõestada ja end oma parimast küljest näidata. Praegu saab juba internetist näha erinevate töökohtade palgavõrdlust, kuid on kindlasti ka erandeid – nii organisatsioone, kes suudavad rohkem maksta, kui ka neid, kes praeguse kriisi ajal pakuvad turuhinnast tunduvalt vähem. Siiski tuleb palju vaeva näha nö enda müümisel ning pärast ebaõnnestunud töövestlusi või kandideerimisi mitte pead norgu lasta.

 

Kristjan Karu.