Õpetajate õpiränne Islandile

28.08-05.09.21 käisid meie kooli neli õpetajat projekti “Avastan maailma vol 4” raames õpirändes Islandil. Oma muljeid jagab teiega õpetaja Reelika Laes:

ISLAND

Triin Muulmann, Ain Ellam, Mati Männa ja Reelika Laes käisid Erasmus projektiga Islandil loomas erinevate IT-firmadega ja kutsekooliga kontakte, et vahetada kogemusi ja võimalus saada meie õpilastele praktikakohad. Samas on iga projekti osaks tutvuda ka kohaliku kultuuri ja vaatamisväärsustega.

Kohalik projektipartner tutvustas meile Islandi pealinna Reykjaviki, viies meid kohtadesse, kuhu tavaline turist ei satu ja rääkides lugusid, mida pole turismiteatmikus. Loomulikult viis ta meid ka turismimagneti – Hallgrimskirkja juurde, kus käisime tornist linna vaadet nautimas ning ta soovitas süüa ka traditsioonilist hailiha, mida julgemad ka tegid.

Käisime Mixturas,  asutuses, mis on mõeldud Reikjaviki õpetajatele toeks, kui soovivad õpilastele robootikat vm tehnoloogia kaudu õpetada. Seal tutvustati meile asutuse missiooni ja visiooni (milleks on, et õpilased õpiksid sotsiaalseid oskusi, omaksid adekvaatset enesehinnangut, mõistaksid keskkonda ja ühiskonda ja oleksid loovad ning terved). Triin tutvustas meie kooli ja Eesti õppesüsteemi. Olulisemad märksõnad olid küberturvalisus ja lõimingud nii moodulite vahel kui ka erialade vahel (mehitamata sõiduki juhtide õppekava).

Koroona ajastu tõttu saime tutvuda ka kohaliku testi tegemise maailmaga. Kõik selle nimel, et eesmärgid saaks täidetud ja kõik kohad turvaliselt külastatud.

Tækniskólinn Reikjavikis on Islandi suurim kutsekool. Seal õpetatakse erinevaid erialasid, kuid sellist õppekava kui meil IT valdkonnas, neil pole. Seega tutvusime juuksurite, ehtekunstnike, elektroonika õpetajate ja õppuritega. Lõpuks saime ka ise kätt proovida trükise tegemisega kottidele ja pluusidele.

Firmas Synds on potentsiaalne praktikakoht meie õpilastele. Meile räägiti ka Islandi autojuhilubade ebaturvalisusest, millest firma oli hiljuti artikli avaldanud ja Islandis palju vastukaja tekitanud.

Käisime ministeeriumis, kus Triin tutvustas meie kooli ja Eesti IT hariduse ja küberturvalisuse õpetamist ning ka ainetevahelist lõimumist. Ettekande kohta oli tagasiside väga positiivne.

Islandit külastades pidasime oluliseks tutvuda loodusega ja saada ülevaade Islandi kultuuri ja riigi kujunemisloost. Külastasime matkaradasid mägedes, vaatasime purskavat vulkaani (milleks valisime hea päeva ja kella, sest just sellel päeval ta purskas aktiivsemalt kui eelnevatel ja vulkaani juurest eemaldudes tõusis mägedesse kõike mattev udu, mis peitis ka vulkaani uudishimulike silmade eest).

Ajalooga tutvusime Islandi Rahvusmuuseumis, kus teave anti koronoloogilises järjekorras esimesest asukast kuni tänase päevani.

Islandi märksõnaks on kindlasti vesi, mis geisrites purskub maa peale, koskedes langeb ja ookeanina ümbritseb saart. Rääkimata vihmaveest, mis tuulega koos isegi ilma suhtes kõike näinud eestlase vähe imestama võtab. Ka selle poolega tutvusime ja nägime lisaks veele ka kahte küürvaala ja kümneid delfiine.

Igaüks sai reisilt midagi nii tööalast kui ka isiklikku. Mina näiteks paar kilo kive 🙂