Õpetajad Austriat avastamas

16.-27. septembril osalesid kaheksa Kehtna KHK õpetajat ERASMUS+ projektiga kahenädalasel Austria reisil, mille käigus külastati koole ja IKT ettevõtteid.

Alustati Münchenist, et näha 1,5h autsõidu kaugusel olevat Wildpoldsriedi (teisisõnu energiaküla), millest õpetajad olid unistanud ammu. Küla toodab üle 80% energiast ise: nii bio-, päikese-, hüdro- kui tuuleenergiat ning sealsed elanikud on osanikud energiaettevõtetes. Ettevõtted kasutavad küla oma toodete/rakenduste testimiseks.

Reis viis edasi Austriasse Innsbrucki, kus külastati ettevõtluskooli MCI, kus on õpilasi üle maailma. Kandideerimist alustatakse juba sügisel, et järgmise aasta sügiseks koht saada. Vaadati vanalinna ning sõideti gondlitega mägedesse. Reisi kolmandal päeval külastati Austria kõrgemat mäetippu “grossglockner”. Tee viis edasi Grazi, võrgu ettevõttesse NTS. Grazis külastati veel Joanneum uuringuteskeskust, mis teeb koostööd Grazi ülikooli ja ettevõtetega.

Järgmine sihtpunkt oli Salzburg. Vaadati Copa-Data ettevõtet, kes toodab tarkvara tootmisettevõtetele. Sisenedes tervitas õpetajaid televiisor nende ja kooli nimega. Saime kinnituse, et Kehtna KHK on Copa-Data Partner Community liige. Tulevikus loodame kasutada nende tarkvara oma õppetöös ning võimalusel saata õpilasi praktikale. Salzburgis külastati ka FH Salzburg- rakenduslik kõrgkool. Õpetajad veetsid Salzburgis need päevad, mil peeti Mozarti sünnipäeva. See tähendas komepäevaseid pidustusi.

Edasi jõuti Linzi, kus kus Ülem-Austria kommertskoda oli organiseerinud Ars Electronica keskuse külastuse koos giidiga. Esmaspäeval külastati HTL Trauni (kõrgem tehnikakool). Selle kooli eriala oli IT- turve. Päeva teine pool möödus Hagenber rakenduskõrgkoolis, kes spetsialiseerub küberkaitsele. Selle kooliga on plaan tulevikus koostööd teha: saata oma õpilasi laagritesse, mõned arvutimängud luua jne.

Linzist edasi viis meie tee Viini, kus külastasime kõrgemat tehnikakooli, mille peamajal on 17 korrust. Katusel oli võimalik näha tervet Viini. Koolis katsetatakse uusi õppemeetodeid. Neli aastat on katsetatud õppemeetodit, kus kaks rühma õpivad traditsiooniliselt (õpetaja on klassis ja õpetab) ja kaks rühma õpivad mittetraditsiooniliselt (õpilased saavad ise valida, kus klassis ja mida õpivad, õpilased ise õpivad, õpetaja lihtsalt kontrollib tulemusi). Külastati ka IKARUS tarkvara ettevõtet, kelle tegevjuht on Austria kübervõistluste üks korraldajatest. Temaga oleme tuttavad juba 2016 aastast.

Edasi ootas meid Viini Ooper: vaadati Traviata etendust. Külastati kutsekooli EVITA, kus õpivad õpilased töökohapõhises õppes. Loodame, et see kool soovib olla meie teine ERASMUS partnerkool. Viimane päev möödus Viini Schönbrunn lossi ja loomaaia külastus.

Kokkuvõtteks ütlevad õpetajad, et oli tore, tegevusi täis reis. Kaheteist päeva jooksul külastasti 13 asutust. Saadi palju kontakte ja tutvusi.

Reisiseltskond