IKT-valdkonna õpilane osaleb “EuroSkills 2018” võistlusel

26.-28.septembril toimuvad Ungaris, Budapestis Euroopa kutsemeistrivõistlused EuroSkills 2018, kuhu sõidab võistlema ka Kehtna Kutsehariduskeskuse IKT-valdkonna õpilane Gen Lee.

Lee kuulub Eesti koondisesse IT-spetsialistina ning koos temaga sõidab Budapesti veel kolmteist eesti kutsekooli noort järgmistelt erialadelt: graafiline disain, vastuvõtuadministraator, kokk, restoraniteenindaja, rätsep, florist, plaatija, ehitusviimistlus, maastikuehitus ja sõiduautotehnik. Teekond Eesti koondisesse pääsemiseks algas möödunud aastal kutsemeistrivõistlusel „Noor Meister 2017“, kus Lee sõnul öeldi, et üsna suure tõenäosusega lähevad selle võistluse võitjaid tänavu Eestit esindama EuroSkillsile. „Juhtuski, et võitsin Microsofti Spetsialisti kategoorias esimese koha ja peale seda võetigi minuga juba ühendust teises aasta pooles,“ rääkis Lee.

Mõõduvõtt Ungaris toimub kolmel päeval, kuid võistlejad lendavad kohale juba mõned päevad varem, et tutvuda enda võistluskohaga. Lee on võistlustules tiimikaaslase Reini Tammeoruga Tartu Kutsehariduskeskusest. Noormeeste rollid on omavahel jagatud, mis tagab Lee sõnul võistluspäeval korraliku rütmi. Näiteks on esimesel päeval Kehtna KHK õpilase roll seadistada Cisco võrguseadmeid ja aidata Linuxi infrastruktuuri ülesehitamisel enda tiimikaaslast. Teisel päeval on Lee ülesandeks ehitada üles Windowsi infrastruktuur ning koos Tammeoruga migreeritakse põhimõtteliselt kõik teenused Linuxi serveritelt Windowsi serveritele. Kolmandal päeval ootab IT-valdkonna võistlejaid ees esimese võistlupäeva serverite taastamine ning Cisco võrguseadmete detailsem konfigureerimine.

20-aastane Lee esindab EuroSkillsil küll rohkem Tartu Kutsehariduskeskust, kuid Kehtna Kutsehariduskeskusega on ta seotud alates 2017.aastast, kui ta alustas õpinguid arvutivõrkude turvamise erialal. Tänaseks on ta selle eriala lõpetanud, kuid võtnud käesoleval aastal juurde süsteemiadministraatori õpingud. Kõikide eelduste kohaselt saab ka see eriala Leel sel aastal lõpetatud.

Võistlusel soovib noormees endi sõnul enim pakkuda konkurentsivõimelist võistlust teistele meeskondadele. Eriti huvitab teda millise tasemega on tema valdkonna noored erinevates Euroopa riikides ning millised on nende tugevused ja nõrkused ja kuidas nad lahendavad püstitatuid ülesandeid. Viimased kaks kuud on Lee endi sõnul palju aega pühendanud võistlusele ettevalmistuseks.

Suurim hirm on tal aga Cisco kuna antud seadmetega ei puutu ta igapäevaselt kokku. „Võistlusülesanne võib muutuda 30% ulatuses, seega ma loodan, et Cisco seadistus osa jääb võimalikult ligilähedaseks test ülesandega,“ ütles ta. Milline võiks olla tema jaoks võistluse tulemus, ei osanud ta öelda.

Budapestis tähistatakse tänavu Euroopa noorte kutsemeistrivõistluste 10.aastapäeva. Kokku osaleb 40 võistlusalal 28 riigist ligi 600 noort.