Erasmus+ projektiga Sitsiilias

Erasmus + projektiga “Skills for life” Sitsiilias, Erko Sepp

Meie seiklus Itaaliasse algas nagu ikka, Tallinna lennujaamast, kuid kui mõelda kaugemale tänu millele see imeline reis üldse teoks sai, siis peaks muidugi ka otseloomulikult tänama inimesi, kes võtsid vaevaks kaasata meie kooli Erasmus+ „Skills for life“ programmi.

Ennem sihtriiki jõudmist tegime ka väikse vahepeatuse Saksamaa lennujaamas, kuid seal piirdusime vaid suurte lennukite imetlemisega läbi aknaklaasi. Jõudes Itaaliasse võtsid meid vastu kohalikud õpetajad Paterno Francesco Redi koolist ja meid toimetati ilusti hotelli, kus puhkasime välja reisiväsimusest esimeseks eesseisvaks koolipäevaks. Jõudsime ka kiirelt juba käia kohalikku pitsat degusteerimas, mis vastas igati meie ootustele.

Esimese päeva hommikul pakuti meile muidugi küüti kooli, kuid nagu eestlased ikka, tahtsime juba hommikut alustada sportlikult. Seega seadmise sammud kooli poole iseseisvalt, mis asus meie majutuskohast umbes kümnekonna minuti teekonna kaugusel.Kooli juures esimesena võttis meid vastu inglise keele õpetaja Rosie, kes oli väga tore ja jutukas nagu kõik itaallased loomu poolest. Päev algas koolis muidugi Itaalia maiustuste nautimisega ja töötoaga, kus moodustati segameeskonnad kõigist rahvustest. Lisaks meile olid siis seal veel ka põhja-makedoonlased, türklased ja poolakad. Ülesandeks anti ühe roa retsepti ära arvamine, mis koosnes ligi kahekümnest komponendist. Edasi tutvusime kooliga ja selle erinevate õppeklassidega, kus õpilased valmistasid ise ka hoiuseid koolis kasvatatud juurviljadest ning samuti tehti natukene tuleshowd keemiaklassis. Olles saanud ülevaate nende tegemistest tegime ühise lõuna, kus pakuti muidugi pitsat. Pärast seda suundusime kõik koos tutvuma nende kodulinna vaatamisväärsustega ning siis uudistasime veel isegi ringi edasi.

Teine päev külastasime teist samasse võrgustikku kuuluvat kooli, kus tutvusime automehaanikute tegemistega elektrivaldkonnas ja ka 3D printeriga. Viidi läbi ka töötuba, kus tuli suhelda kõigi teiste õpilastega ja selgitada välja, mis hobid kellelegi meeldivad. Edasi suundusime korraks lähedal asuvasse Biancavilla linnavalitsusse, kus kostitati meid kohalike apelsinidega ja kohtusime ka kohalike ametnikega. Kohal oli ka kohalik televisioon, kes sündmust kajastas.Edasi viidi meid ilusasse restorani sööma, mis asus linnast väljas ilusas villas ja sealt edasi põrutasime vulkaan Etna otsa, kus saime ka korraks jala maha panna ja nautida ilusat vaadet, mis sealt ülevalt kõrgelt laius.

Kolmas päev suundusime kõrval asuvasse suurlinna Cataniasse, kus elab üle kolmesaja tuhande inimese (linnas, kus me peatusime, elab ligemale viiskümmend tuhat inimest, mis nende mõistes on väikelinn) ja tutvusime linna vaatamisväärsustega ning külastasime ka ühte muuseumit, mis asetses lossis, kust võis leida väga kaugest minevikust pärit aardeid.

Neljandal päeval seadsime sammud nende kunagiste aadlike ülalinna nagu meilgi Tallinnas on Toompea. Seal oli säilinud üks loss ja kirik ning asus ka kohalik surnuaed ning sealt ülevalt lummav vaade igas suunas.Viiendale päeval startisime juba hommikul varakult tagasi kodumaale poole ja tegime taaskord kiire peatuse Saksamaal ning jõudsime tagasi meie kliimasse ilma suuremate seiklusteta. Itaalia on maa, millesse armuda selle ilma, kultuuri ja inimeste pärast, kes erinevalt meist on väga avatud, suhtlemisaldid ja külalislahked. Itaallaste arusaam ajakulgemisest on nagu liuglemine läbi elu mitte kella järgi jooksmine nagu mujal euroopas tavaks.

Meie õpilased Sitsiilias.

Kaunis linn Paterno.

Lisaks Eesti meeskonnale olid kohal partnerid Põhja-Makedooniast, Poolast ja Türgist.